ZOO Děčín
 


 

Stránky byly vytvořeny
za finanční podpory MŽP

 

Sulawesi

10.02.2009
SULAWESI: asijský tropický deštný prales...

Za křiku racků vyrážíme vstříc dalšímu dobrodružství. Po několika dnech plavby nás vítá filipínské pobřeží. Filipíny se nacházejí v Tichém oceánu, a přestože ještě v 19. století byl povrch tohoto kousku země pokryt zejména lesy, jejich počet se v průběhu let zmenšil na polovinu.
Po prozkoumání ostrova opravdu objevujeme pouze zbytky tropického deštného pralesa. Na vině jsou obzvláště zemědělci, kteří lesy vypalovali, aby získali půdu k hospodaření.
I tak zde nacházíme velké množství pozoruhodných živočichů…


Druhé
patro expozice nabízí pohled do světa želv, agam, hadů a nočních polopic. Želvu annamskou (Mauremys annamensis) poznáte podle poměrně plochého krunýře, který je typický i pro ostatní želvy, které jsou vázané na vodu. Odborníci již po několik let tento druh ve volné přírodě nenacházejí a dokonce i na tržištích je tato želva nabízena jen velmi vzácně.

 

Zajímavostí tohoto patra je expozice Noční zoo, kde návštěvníci najdou poloopičku outloně malého (Nycticebus pygmeus). Tento primát patří mezi ohrožené živočichy, jeho populace se během 24 let snížila o 30%. Pokles populace je způsobem především nadměrným lovem, kdy domorodcům slouží jako potrava, ale také zdroj obživy, kdy outloně prodávají do chovů. Ohrožuje je jednak ztráta životního prostředí, ale také například lov pro využití v tradiční asijské medicíně. Vyskytuje se vrůzných biotopech, jako jsou deštné lesy, opadavé lesy, bambusové porosty do nadmořské výšky 1500 m. Tento noční živočich se ve volné přírodě živí především hmyzem nebo mízou. Nepohrdne ale ani květy nebo plody stromů, příležitostně však pozře například i gekona, malého lesního savce, vejce nebo ptáčata.

 

 

Jedním ze zástupců agam v této expozici je agama Weberova(Hydrosaurus weberi). Tato agama je teritoriální ještěr, který většimu času tráví ve větvích stromů poblíž vody. Velmi dobře šplhá i plave a v případě nebezpečí se zachraňuje skokem do vody. Dokáže i rychle běhat po zadních nohách. Patří mezi všežravce. Živí se hmyzem, ještěrkami, rybami a 30% jejího jídelníčku tvoří zelenina a ovoce. Dále pak můžete ve společné expozici vidět pár agam kočičinských (Physignathus cocincinus).

 

 

 

Další druhy:

Krajta tygrovitá (Python molurus)

Gekon zlatý (Gekko ulikovskii)

 

Zajímavost:

Při stavbě expozic jsme se snažili co nejvíce napodobit přirozené prostředí živočichů. Umělé skály v celé expozici jsou dílem zkušeného teraristy a chovatele Ing. Jiřího Gábriše.

 


  ZOO Děčín 2008  |  tic@zoodecin.cz      EasyComp s.r.o.