ZOO Děčín
 


 

Stránky byly vytvořeny
za finanční podpory MŽP

 

Haiti

10.02.2009
HAITI: polopoušť karibských ostrovů...

Další plavba je dlouhá, na palubě trávíme řadu dní. Plujeme Karibským mořem a kotvíme na ostrově Kuba. Vydáváme se prozkoumat ostrov. Slunečný žár je pro nás nesnesitelný a pomalu nám dochází zásoby vody. Překvapuje nás, že v tomto suchém a horkém prostředí žijí pozoruhodná zvířata.


Potkáváme se například s leguánem kubánským (Cyclura nubila), který dorůstá délky 150-180 cm, je olivově až tmavě hnědého zbarvení s tmavšími příčnými pruhy na bocích. Na bocích tlamy a kolem očí přechází zbarvení u samců do modré až modrofialové.
 
Na Kubě jsou tito ještěři přezdíváni „kubánská kuřata“, jsou totiž loveni pro maso, což je jeden z zdůvodů jejich kritického ohrožení.
Samičky snáší kolem 8-20 vajec, která zahrabávají. Inkubace při průměrných 29-30°C trvá 77-92 dní a mláďata se líhnou velká asi 22 cm.
 
Hroznýšovec kubánský(Epicrates angulifer) je aktivní za šera. Proto ho i zde uvidíte v potemnělé expozici, která mu poskytuje dostatek soukromí. Přehlídku sklípkanů zahajuje sklípkan bělopýřitý (Brachypelma albopilosum), který patří mezi mírně agresivní druhy.  Žije na zemi v tropických lesích střední Ameriky kde si vyhledává úkryt. Vyhrabává si menší nory a vystýlá si je pavučinou. Při nebezpečí se brání postojem, při kterém předvádí kusadla a také si začně třít nohy, tím uvolňuje dráždivé žahavé chloupky na zadečku. Další - sklípkan Smithův (Brachypelma smithi) – je také zemním druhem, své pavučiny si staví pod kořeny nebo ve stráních, kde číhá na kořist.

Další druhy:
Gekon obrovský (Gekko gecko)
Gekončík noční (Eublepharis macularius)
Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus)
Sklípkan hercules (Hysterocrates Herkules)
Agama vousatá (Pogona vitticeps)
 
Želva pardálí (Stigmochelys pardalis)
Želva vroubená (Testudo marginata)
Želva zelenavá (Testudo hermanni)
 
 
 
 


  ZOO Děčín 2008  |  tic@zoodecin.cz      EasyComp s.r.o.